Deformacje paslców stopy OD II DO V
Palce młoteczkowate, młotkowate i szponiaste
Są dość często występującymi w populacji deformacjami. Do ich powstania przyczyniają się takie czynniki jak: urazy, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, reumatoidalne i mechaniczne. Użytkowanie nieprawidłowo dopasowanego do stóp obuwia (np. obuwie za krótkie, z wysokimi obcasami, z wąskimi czubkami) jest jedną z głównych przyczyn zniekształceń palców od II do V.
Deformacje palców
Powodują niekorzystne zmiany w rozkładzie nacisków na podeszwowej stronie przedniej części stóp w czasie chodzenia, polegające na znacznym obciążeniu głów kości śródstopia, co przyczynia się do powstania nadmiernych zrogowaceń naskórka w tym obszarze. Na grzbietowej powierzchni palców tworzą się bolesne odciski wskutek ucisku cholewek standardowych butów z niedostosowaną do deformacji wysokością czubka. Zniekształceniom palców mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe w opuszce zdeformowanego palca, w okolicy stawu międzypaliczkowego bliższego i na linii głów kości śródstopia od strony podeszwowej.
Dolegliwości związane z deformacją palców można załagodzić poprzez:
- dobranie wygodnego obuwia z szerokim i wysokim czubkiem, który nie będzie uciskał palców, z grubszą, miękką podeszwą oraz z obcasem o wysokości maksymalnie 3 cm. Na rynku można już znaleźć obuwie z elastyczną cholewką, która dostosowuje się do kształtu przedniej części stopy;
- noszenie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych z pelotą metatarsalną lub podpórką śródstopną;
- rozciągające ćwiczenia palców poddających się biernej korekcji oraz plastrowanie;
- używanie ortez stóp takich jak: podkładki żelowe pod przodostopie, osłonki na palce, wałek podpalcowy itp.
Tekst przygotował Zespół firmy KAPS.
Zalecane produkty KAPS i FOOT MORNING:
Wałki podpalcowe:
Osłonki na palce
Podkładki pod przodostopie
Wkładki do obuwia