Historia igły do szycia 0
Historia igły do szycia

Igła krawiecka to nic innego jak podłużny, smukły przedmiot zakończony z jednej strony ostrą końcówką, a z drugiej oczkiem umożliwiającym przewlekanie nitki. Jej historia sięga czasów starożytnych, chociaż mogłoby się wydawać, że jest bliższa czasom współczesnym. Poznajcie historię igły do szycia, która diametralnie zmieniła życie ludzi.

Pierwsze igły do szycia

Pierwsze igły krawieckie pojawiły się już 16 tys. lat temu i wykonane były z kości lub drewna. Ich wynalezienie związane było z koczowniczym trybem życia jaki prowadzili ówcześni ludzie. Przenosili się oni stopniowo w coraz chłodniejsze rejony, co niosło potrzebę dokładniejszej izolacji od chłodu za pomocą odzieży i obuwia. Początkowo wyłącznie przepasali się oni zdobytymi w trakcie polowań skórami zwierzęcymi, a z czasem dzięki wynalezieniu igły, nabyli umiejętności ich łączenia.

To właśnie igły krawieckie umożliwiły ludziom pierwotnym szyć ubrania, zszywać worki, aby były nieprzepuszczalne dla przechowywanej w nich wody, a także tworzyć inne przedmioty codziennego użytku.

Od igieł drewnianych do stalowych

Pierwsze igły do szycia wykonane były z drewna lub z kości. Około 2900 roku p.n.e. e Egipcie zaczęto stosować igły miedziane, trwalsze i bardziej odporne na korozję.  Za ich pomocą ludzie nauczyli się szyć ubrania „skrojone na miarę”. Współczesny wygląd igły do szycia zawdzięczamy Leonardowi da Vinci, który w roku 1496 skonstruował urządzenie służące do wykonywania czubków igieł. Rozpoczął on tym samym niejako masową ich produkcję, której najpotężniejszym ośrodkiem było Aachen. Wynalezienie maszyny do szycia w XIX wieku okazało się z kolei kamieniem milowym rozwoju przemysłu odzieżowego i uwolniło krawcowe i krawców od mozolnego szycia ręcznego, nie wyprało jednak igieł krawieckich z obiegu.

Współczesne igły do szycia produkowane są zazwyczaj z wysokowęglowego stalowego drutu dodatkowo zabezpieczonego przed korozją cienką warstwą niklu bądź złota. Elegancko zapakowane stały się także elementami ozdobnymi, którego nie może zabraknąć w żadnym domu.

Igły krawieckie posiada niemal każdy i korzysta z nich z mniejszą lub większą częstotliwością.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium