INFOLINIA
Zawartość Twojego koszyka
do kasy suma: 0,00 zł

Kategorie blog

Archiwum

nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Chmura tagów

Paluch Koślawy Jak sobie z tym radzić ? 0
Paluch Koślawy Jak sobie z tym radzić ?

Paluch Koślawy Jak sobie z tym radzić ?

Paluch koślawy (łac. hallux valgus, popularnie nazywany haluksem) jest deformacją w obrębie przodostopia, na poziomie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, występującą najczęściej u kobiet. Na jej powstanie mają wpływ między innymi słabsza struktura więzadłowo – stawowa stopy kobiecej oraz szkodliwe działanie niewłaściwego obuwia (na wysokich obcasach i z wąskimi czubkami). Wskazuje się również predyspozycje wrodzone jako przyczynę zniekształcenia.

Na czy polega wada Palucha koślawego ?

Wada polega na odchyleniu dużego palca (palucha) ku stronie pozostałych palców, szpotawym ustawieniu I kości śródstopia i nadmiernym wystawaniu ku stronie przyśrodkowej głowy tej kości. Wraz z rozwojem koślawości powiększeniu ulega obrys przyśrodkowej strony głowy I kości śródstopia, spowodowany powstającą w tym miejscu wyroślą kostną i odczynem zapalnym. Zmianom tym towarzyszy ból w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Z czasem pierwszy palec może nadal przemieszczać się w kierunku pozostałych palców i wsunąć się pod drugi palec, powodując jego zniekształcenie. U osób z paluchem koślawym obserwuje się zaburzenia mechaniki przodostopia, które prowadzą do metatarsalgii (dolegliwości bólowe zlokalizowane pod głowami kości śródstopia) oraz tworzenia się nadmiernych zrogowaceń naskórka na stronie podeszwowej w okolicy głów kości śródstopia i na paluchu od strony przyśrodkowej.

Łagodzenie dolegliwości Palucha koślawego

Dolegliwości związane z występowaniem palucha koślawego można złagodzić poprzez:

  • dobranie wygodnego obuwia z szerokim czubkiem i obszernym wnętrzem, grubszą, miękką podeszwą oraz obcasem o wysokości maksymalnie 3 cm;
  • ćwiczenia palców;
  • noszenie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych z pelotą metatarsalną lub podpórką śródstopną;
  • używanie ortez stóp takich jak: separatory palców, aparaty korygujące ustawienie palucha koślawego, osłonki na paluch koślawy.

 

Tekst przygotował Zespół firmy KAPS.
Zalecane produkty KAPS i FOOT MORNING:

Ortezy stóp na paluch koślawy:

Wkładki do obuwia ortopedyczne na Paluch koślawy 

Jeżeli deformacji palucha koślawego towarzyszy przeciążenia przodostopia (płaskostopie poprzeczne, metatarsalgia, modzele i odciski na głowach II i III kości śródstopia)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium